Úvod Základy Daňová sústava Poisťovníctvo Marketing Obchodné spoločnosti Služby a cestovný ruch Technika administratívy Živnosť

Stránky predmetovej komisie ekonomika

Živnosť

Živnosť je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok stanovených zákonom.

Živnostenský zákon upravuje podmienky živnostenského podnikania a kontrolu nad ich dodržiavaním. Živnosti sú najpočetnejšou formou podnikania na Slovensku.

PREVÁDZKOVANIE ŽIVNOSTI 

Osoby oprávnené prevádzkovať živnosť

Živnosť môže prevádzkovať fyzická osoba (živnostník) alebo právnická osoba, ak splní podmienky ustanovené zákonom (ďalej len „podnikateľ“).

Všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti

a) dosiahnutie veku 18 rokov,

b) spôsobilosť na právne úkony,

c) bezúhonnosť.

Za bezúhonného sa na účely zákona nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania.

Osobitné podmienky prevádzkovania živnosti

Osobitnými podmienkami prevádzkovania živnosti sú odborná alebo iná spôsobilosť podľa zákona alebo osobitných predpisov.

U právnickej osoby musí osobitné podmienky spĺňať jej zodpovedný zástupca, ak zákon neustanovuje inak.

Osobitná odborná spôsobilosť

Osobitná odborná spôsobilosť je súhrn teoretických vedomostí, praktických schopností a ovládanie technických alebo technologických postupov, ktoré musí spĺňať každý, kto vykonáva činnosti

Preukazovanie odbornej spôsobilosti

Odborná spôsobilosť sa preukazuje:

- výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru;

- maturitným vysvedčením;

- diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore  a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore (skutočne vykonávaná činnosť);

- osvedčením o čiastočnej kvalifikácii alebo osvedčením o úplnej kvalifikácii podľa osobitného predpisu;

- dokladom o vykonaní najmenej desaťročnej praxe v odbore, od ktorej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky.

Živnostenské oprávnenie

Oprávnenie prevádzkovať živnosť (ďalej len „živnostenské oprávnenie“) vzniká právnickým osobám už zapísaným do obchodného registra, právnickým osobám, ktoré sa do obchodného registra nezapisujú, a fyzickým osobám s bydliskom v členskom štáte Európskej únie alebo v členskom štáte Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj dňom ohlásenia.

Podanie, ktoré spĺňa náležitosti ohlásenia a obsahuje predmet podnikania, na ktorý už podnikateľovi vzniklo živnostenské oprávnenie alebo ktorý nie je živnosťou, nie je ohlásením.

Preukazom živnostenského oprávnenia je

a) osvedčenie o splnení podmienok ustanovených týmto zákonom na prevádzkovanie živností (ďalej len „osvedčenie o živnostenskom oprávnení“); do vydania osvedčenia o živnostenskom oprávnení rovnopis ohlásenia s preukázaným doručením,

b) výpis zo živnostenského registra.

Druhy živností

Na Slovensku je možné prevádzkovať niektorú z  troch druhov živností – voľné, remeselné alebo viazané živnosti. Živnosti sa rozlišujú na základe rôznych podmienok odbornej spôsobilosti, ktoré je potrebné splniť na získanie oprávnenia na ich prevádzkovanie.

Živnosti sú:

a) remeselné, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore,

b) viazané, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná inak,

c) voľné - pre prevádzkovanie týchto živností musia byť splnené všeobecné podmienky. Preukazovanie odbornej ani inej spôsobilosti sa nevyžaduje.

Medzi najčastejšie označenia predmetu podnikania pri voľných živnostiach patria činnosti ako napríklad:

  • kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod)
  • sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb či výroby,
  • administratívne služby,
  • činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov,
  • reklamné a marketingové služby, služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov
  • prípravné práce k realizácii stavby.

Povinnosti podnikateľa

Podnikateľ je povinný pri prevádzkovaní živnosti dodržiavať podmienky ustanovené zákonom a osobitnými predpismi.

Podnikateľ je povinný prevádzkovať živnosť riadne, poctivo a odborne.

Remeselné živnosti 

Na prevádzkovanie  remeselných živností je potrebné splniť odbornú spôsobilosť získanú vyučením v odbore, ktorá sa preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru alebo príslušného študijného odboru. Ak podnikateľ nespĺňa podmienku vyučenia v odbore, môže preukázať splnenie podmienky odbornej spôsobilosti náhradným spôsobom, ktorý je uvedený v § 22 živnostenského zákona na základe získaného vzdelania a praxe, vďaka čomu môžu osoby s dlhoročnou praxou získať živnostenské oprávnenie aj v prípade chýbajúceho vzdelania. 

Ak podnikateľ nesplní podmienku odbornej spôsobilosti ani náhradným spôsobom, remeselnú živnosť môže prevádzkovať prostredníctvom zodpovedného zástupcu. 

Zodpovedný zástupca je fyzická osoba, musí spĺňať všeobecné a osobitné podmienky prevádzkovania živnosti a musí mať bydlisko na území SR; je zabezpečené odborné vykonávanie živnosti. Rozhodnutie o uznaní odbornej praxe alebo odbornej kvalifikácie vydáva Ministerstvo vnútra SR, odbor živnostenského podnikania.

Remeselné živností napr.: Zámočníctvo, Kovoobrábanie, Hodinárstvo, Mäsiarstvo, Stolárstvo

Kamenárstvo, Výroba piva a sladu, Výroba mliečnych, pekárskych a cukrárskych výrobkov

Murárstvo, Pánske, dámske a detské kaderníctvo, Kozmetické služby, Manikúra, Pedikúra,

Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál určených na priamu spotrebu mimo prevádzkových priestorov,  Čistenie a kontrola komínov........

Viazané živnosti 

Viazané živnosti sú činnosti uvedené v prílohe č. 2 k živnostenskému zákonu. Ide o špecifický okruh činností, pri ktorých sa vyžaduje preukázanie inej spôsobilosti ako odbornej spôsobilosti podľa § 21 a 22 živnostenského zákona. Spôsob preukázania odbornej spôsobilosti pre prevádzkovanie viazaných živností je buď upravený osobitnými predpismi alebo uvedený priamo pri týchto živnostiach v prílohe k živnostenskému zákonu.

Ak podnikateľ nespĺňa odbornú spôsobilosť stanovenú osobitným predpisom, môže splniť túto podmienku prostredníctvom funkcie zodpovedného zástupcu, ktorý zodpovedá za odborné vykonávanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné a osobitné podmienky prevádzkovania živnosti a musí mať bydlisko na území SR.

Rozhodnutie o uznaní odbornej praxe alebo odbornej kvalifikácie vydáva Ministerstvo vnútra SR, odbor živnostenského podnikania.

Zoznam viazaných živností, pre ktoré je možné požiadať o uznanie odbornej praxe alebo odbornej kvalifikácie: napr. Zasielateľstvo, Prevádzkovanie cestovnej  kancelárie; Prevádzkovanie cestovnej  agentúry; Prevádzkovanie pohrebnej služby; Ubytovacie služby v ubytovacích zariadeniach  s prevádzkovaním  pohostinských činností  v týchto zariadeniach a v chatovej osade....

DELENIE  ŽIVNOSTI  PODĽA PREDMETU PODNIKANIA

1. OBCHODNÉ ŽIVNOSTI(§ 33) sú:
• kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod),
• pohostinská činnosť.

2. VÝROBNÉ ŽIVNOSTI
Výrobné živnosti, ich podstatou je:
• zhotovovanie strojov, náradí a prípravkov určených na výrobu finálneho výrobku,
• vykonávanie súboru nadväzných činností súvisiacich so zabezpečením výroby finálneho produktu,
• predaj a oprava výrobkov,
• montáž, nastavenie, údržba výrobkov.

3. ŽIVNOSTI POSKYTUJÚCE SLUŽBY
Živnostenský zákon pod službami (§ 43) rozumie:
• poskytovanie opráv a údržby vecí,
• preprava osôb a tovaru,
• iné práce a výkony na uspokojovanie ďalších potrieb.
Živnosti poskytujúce služby sa presnejšie vymedzujú v rámci rozsahu živnostenského oprávnenia, čím sa umožní podnikateľovi vykonávať aj niektoré činnosti, ktoré nemajú charakter služieb ( napr. podávanie občerstvenia v dopravných prostriedkoch).

 

 

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola železničná, Palackého 14, Košice
    Palackého 14, 040 01 Košice

  • +421 55 7201100 - Ing. Jana Lenhardtová, riaditeľka školy
    +421 55 7201101 - sekretariát riaditeľky školy
    +421 55 6228363 - sekretariát riaditeľky školy


    +421 55 7287368 - vrátnica školy

    055/6228363 kl. 311 - výchovná poradkyňa Ing. Kristína Kormošová

    0902152083 - internát - denný vychovávateľ

    +421 55 6222584 školská kuchyňa a školská jedáleň

Fotogaléria