Úvod Účtovníctvo v železničnej preprave Preprava cestujúcich Preprava batožín Základné pojmy Vozňové, rušňové a traťové hospodárstvo Preprava zásielok Kombinovaná doprava Doprava Zabezpečovacie a oznamovacie zariadenia

Stránky predmetovej komisie železničná preprava

Kombinovaná doprava

KOMBINOVANÁ DOPRAVA

Dopravno – manipulačný proces zabezpečujúci prepravu tovaru jednou a tou istou prepravnou jednotkou od odosielateľa, prijímateľovi pri využití dopravných prostriedkov rôznych druhov dopráv (kombinácia cestnej a železničnej dopravy).

Kombinovaná doprava cesta – železnica zahŕňa:

1. Kontajnerový dopravný systém – kontajnery sa prepravujú na plošinových železničných vozňoch i cestných vozidlách s upevňovacími prvkami. Nakládka sa uskutočňuje pomocou špeciálnych žeriavov.

1. Systém prepravy výmenných nadstavieb – prepravujú sa na železničných plošinových vozňoch i cestných vozidlách. Z hľadiska užitočnej hmotnosti jednotky voči celkovej hmotnosti nákladu je preprava výmenných nadstavieb najvýhodnejší systém prepravy.

Výmenná nadstavba – je unifikovaná od dopravného prostriedku oddelená skriňa, ktorá môže počas vykládky a nakládky stáť na vlastných podperách bez dopravného prostriedku.

1. Systém prepravy cestných návesov – prepravujú sa na špeciálnych vozňoch s priehlbinou kapsového vyhotovenia na uloženie zadných náprav. Nakladá sa buď žeriavom vybaveným na uchytenie návesu alebo špeciálnym ťahačom so spätným chodom.

1. Systém prepravy cestných súprav – nakladajú sa pomocou prenosnej rampy vlastným chodom vozidiel po celej dĺžke súpravy. Vodiči sprevádzajú svoje vozidlá v ležadlových vozňoch. Tento systém má označenie RO-LA.

1. Systém prepravy podvojných návesov – je preprava špeciálnych návesov, ktoré svojou konštrukciou umožňujú spojenie návesov do vlaku na železničných podvozkoch. Cestná náprava je trvalo pripojená na náves a hydraulicky dvihnutá počas jazdy na železničných podvozkoch.

NÁKLADOVÉ JEDNOTKY KOMBINOVANEJ DOPRAVY

Kontajnerje to nákladová jednotka s vonkajším tvarom hranola normalizovaných rozmerov a konštrukcie umožňujúce horizontálnu a vertikálnu manipuláciu. Kontajnery nemajú podvozkové ústrojenstvo na ich upevnenie sa využívajú 4 spodné rohové prvky a naberacie otvory pre možnosť jednoduchého prekladania. Kontajnery sú vyhotovené podľa noriem ISO.

Na prepravu po železnici sa využívajú tieto kontajnery:

1. i – stredné kontajnery
  2. ic – trans kontajnery – námorné
  3. it – kontinentálne kontajnery

Náves – je to cestné vozidlo za ťahač návesu pripojené osobitným zariadením tak, že časť hmotnosti návesu s nákladom spočíva na motorovom vozidle.

Návesová súprava – je to ťahač návesu (motorové vozidlo) spojené s návesom.

Cestná súprava – nákladný automobil s prívesom alebo ťahač návesu s návesom.

Príves – nemotorové vozidlo určené na pripojenie.

ŽELEZNIČNÉ VOZNE PRE KOMBINOVANÚ DOPRAVU

Nízkopodlažný vozeň – je to špeciálny vozeň zo zníženou podlahou celej nakladacej podlahy na prepravu intermodálnych jednotiek.

Dvojvrstvový kontajnerový vozeň – špeciálny železničný vozeň na prepravu kontajnerov v 2 vrstvách na sebe.

Kapsový vozeň – je vozeň na prepravu návesov, ktorých nápravy sú uložené v priehlbine, konštrukcia niektorých vozňov umožňuje i prepravu kontajnerov a výmenných nadstavieb.

Košový vozeň – špeciálny vozeň určený k preprave cestných vozidiel a kontajnerov.

OZNAČENIE VOZŇOV

Vozne kombinovanej dopravy sú označené na boku vozňa čiernymi písmenami v žltom trojuholníku čierne orámovanom postavenom na základni.

P – kapsový vozeň

C – vozeň na prepravu výmenných nadstavieb a kontajnerov

K, R, T – vozne na prepravu návesov

B – vozne umožňujúce horizontálne prekladanie