MARkETING
Slovo marketing je anglického pôvodu a jeho základom je market – trh. Ak by sme ho chceli voľne preložiť, mohli by sme povedať, že ide o taký podnikateľský prístup, podstatou ktorého je dôsledná orientácia na trh.
Marketing vznikol ako dôsledok procesov uskutočňujúcich sa na trhu. Vzniká koncom 19. a začiatkom 20.storočia, nakoľko jeho uplatnenie je možné až keď ponuka prevyšuje dopyt. Na Slovensku sa prvé príručky o marketingu objavujú okolo roku 1968-1970, avšak útlm nastáva pri zavádzaní centralizovaného plánovania.
Základným heslom marketingu je orientácia na zákazníka a uspokojovanie jeho potrieb. To, do akej miery sa firma priblíži svojmu zákazníkovi určuje do značnej miery jej postavenie na trhu a budúci vzostup či pád. Druhým nemenej dôležitým cieľom je v podmienkach trhového hospodárstva samozrejme tvorba primeraného zisku, z ktorého je financovaný ďalší rozvoj podniku alebo organizácie. Marketing je uplatňovaný vo sfére podnikania rovnako ako v organizáciách netvoriacich zisk, akými sú prevažne kultúrne a vzdelávacie zariadenia, dobročinné organizácie a podobne.
Predmetom marketingu je produkt, ktorým môže byť výrobok (potraviny, automobily, stroje), služba (kadernícky úkon, opravy domácich prístrojov, šitie odevov na zákazku), myšlienka (praktická aplikácia vynálezu), krajina alebo iné fyzické miesto ( v snahe podporiť turistický ruch), i osoba alebo inštitúcia.
Marketingovo orientovaná firma najprv zisťuje, aké má zákazník potreby. Až potom sa zameriava na vývoj produktu, ktorý týmto potrebám vyhovuje a ktorý zároveň prináša primeraný zisk, ponuka podniku je odvedená od požiadaviek zákazníka. Výskum potrieb zákazníka hrá preto v marketingu významnú úlohu. Cieľom marketingovo orientovanej firmy nie je predať, čo sa vyrobí, ale vyrobiť, čo sa predá. Kľúčom k dosiahnutiu tohto cieľa je poznanie potrieb zákazníkov a ich uspokojovanie. Spokojný zákazník, ktorý pravidelne kupuje výrobky od obľúbenej spoločnosti a pozitívne sa o nich vyjadruje vo svojom okolí, je kľúčom k ziskovosti. Ponuka podniku je v tomto prípade odvodená od dopytu na trhu. Marketing pomáha podnikateľovi nájsť správnu koncepciu podnikania, t.j. mať správny výrobok alebo službu na zodpovedajúcom mieste a za správnu cenu, v správnej chvíli a na základe toho dosiahnuť primeraný zisk.
Marketing:
· predstavuje súhrn činností, ktoré zabezpečujú, aby sa dostal správny výrobok správnemu spotrebiteľovi v správnom čase na správne miesto v správnej kvalite a za správnu cenu.
· je to časť procesu riadenia, ktorého výsledkom je poznanie, predvídanie, ovplyvňovanie a v konečnej gáze uspokojenie potrieb a prianí zákazníka efektívnym a výhodným spôsobom, zabezpečujúcim splnenie cieľov podniku.
Marketing:
Ø Je činnosť na trhu na uľahčenie predaja výrobkov na trhu
Ø Je metóda, ktorou sa riadi proces plánovitej realizácie nápadov na trhu
Ø Predstavuje snahu podnikateľov vyriešiť vo svoj prospech problém realizácie, s cieľom dosiahnuť zisk
Ø Zameriava sa na spotrebiteľa
Ø Je jeden zo systémov riadenia
Ø Jeho spoločným menovateľom je trh a spotrebiteľ
Ø Je to spôsob riadenia hospodárskej činnosti podľa potrieb spotrebiteľa
Ø Jeho základným poslaním je tvorba trhu
Základom marketingu je proces výmeny.
Marketingová činnosť sa uskutočňuje prostredníctvom marketingových nástrojov, nazývaných podľa začiatočných písmen anglických slov ako 4 P.
Makretingový mix pôsobí jednotlivými prvkami na cieľovom trhu na spotrebiteľov. Zameriava sa na 3 hlavné oblasti:
1. výroba – výrobná stratégia
2. distribúcia – odbytová stratégia
3. komunikácia - náborová stratégia
Tieto nástroje, pôsobiace na spotrebiteľa, sa označujú ako marketingový mix. Marketingový mix je súhrnom všetkých nástrojov, ktoré vyjadrujú vzťah podniku k jeho okoliu, t.j. zákazníkom, spotrebiteľom, klientom, ale aj dodávateľom, peňažným inštitúciám.
Marketingový mix
produkt
kvalita, sortiment, imidž
design, obal,služby
cena distribúcia
rabaty, platobné podmienky zásoby, doprava
úverové podmienky TRH logistika
marketingová komunikácia
reklama, osobný predaj
Produkt a produkčná politika
Za produkt sa z marketingového hľadiska považuje všetko, čo môže byť na trhu ponúkané ako objekt záujmu o nadobudnutie do vlastníctva, alebo spotreby. (výrobky, predmetu, službu ale aj myšlienky, nápady)
Základnými charakteristikami produktu sú:
1. funkčnosť – schopnosť vykonávať požadované funkcie v požadovanom prostredí
2. účinnosť – dosiahnutie požadovaného stupňa výkonnosti, hospodárnosti, ovládateľnosti a trvanlivosti
3. design – vytvorenie takého estetického dojmu, ktorý vyvoláva emotívne pozitívny pocit v mysli predstaviteľa dopytu, pocit hygieničnosti a bezpečnosti užívania
Komplexný produkt
Komplexný produkt možno vyjadriť podľa troch významových úrovní:
1. základný úžitkový efekt – predstavuje ho funkčnosť a účel produktu
2. produkt zhmotnený – vrátane vonkajších znakov a jeho zhotovenia – patrí sem kvalita, design, značka, balenie a štýl
3. produkt v rozšírenom chápaní – zahŕňa služby spojené s dodávkou tovaru, jeho inštaláciou, záručnými podmienkami, formou platenia a pod.
Zabezpečenie cieľov produkčnej politiky je realizované prostredníctvom produkčnej stratégie. Jej podstatou je nájsť odpoveď na otázku, aké inovácie, v akom časovom okamihu a množstve, s akými výrobnými nákladmi a cenou majú byť realizované a ako musia byť distribuované, aby čo najlepšie vyhovovali potrebám, prianiam a dopytu existujúcom na cieľových trhoch.
Stratégiu ďalšieho pôsobenia na trhu možno vyjadriť rôznymi spôsobmi. napr. pomocou Ansoffovej matice – porovnanie produktov a trhov
Produkty/ Trhy |
Odberatelia |
|
Súčasné trhy |
Nové trhy |
|
Súčasné produkty |
Stratégia prenikania na trh |
Stratégia vývoja trhu |
Nové produkty |
Stratégia vývoja produktu |
Diverzifikačná stratégia |
Stratégia prenikania na trh – podnik sa snaží dosiahnuť rast so súčasnými produktmi na súčasných trhoch.
Stratégia vývoja trhu - podnik sa snaží so súčasnými produktmi získať nových odberateľov, nové trhy.
Stratégia vývoja produktu – podnik sa snaží pre súčasných odberateľov vyvinúť nové produkty.
Diverzifikačná stratégia – podnik dopĺňa svoj sortiment o nové produkty