Školský špeciálny pedagóg
Mgr.Lenka Collins- školská špeciálna pedagogička
Konzultačné hodiny: pondelok 10.00-12.00
streda 13.30-15.30
e-mailova adresa: collins.lenka@soszke
telefonický kontakt: 0907937968
miestnosť: 308/3. poschodie, škola SOŠŽ Palackého 14,Košice
Mimo konzultačných hodín možnosť dohodnúť si termín telefonicky, v čase pandémie Covid-19 umožnené telefonické konzultácie aj pondelok, utorok, streda a štvrtok 8.00-12.00.
Kto je školský špeciálny pedagóg na strednej škole?
Je to odborný pedagogický pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní študentov so špeciálnymi výchovno -vzdelávacími potrebami(ŠVVP) na našej škole.
Vykonáva odborné činnosti v rámci špeciálnopedagogického poradenstva a intervencie žiakov s mentálnym, sluchovým, zrakovým, a telesným postihnutím, žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, autizmom alebo ďalšími vývinovými poruchami, viacnásobným postihnutím, žiakov chorých alebo zdravotne oslabených a odborné činnosti spojené s reedukáciou porúch správania. Poskytuje špeciálnopedagogické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom, samotným študentom a pedagogickým zamestnancom školy v procese vzdelávania a výchovy žiakov.
Vykonáva priamu pedagogickú činnosť so študentmi so ŠVVP, rieši ich problémy s učením a napomáha riešiť všetky situácie počas teoretického vyučovania a odborného výcviku súvisiace s ich potrebami , vychádzajúc z diagnózy žiaka, podporuje pozitívne sociálne vzťahy v triede a komunikáciu.
Úzko spolupracuje s poradenskými zariadeniami, centrami psychologických a špeciálnopedagogických služieb, je sprostredkovateľom medzi školou a centrami pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, zabezpečuje súhlas poradenského zariadenia s individuálnou integráciu študenta, jeho prípadnú rediagnostiku a odporúčania vo vzdelávaní integrovaného žiaka.
Školský špeciálny pedagóg sa zúčastňuje priamo vyučovacieho procesu,je poradcom a pomocníkom triednych učiteľov a učiteľov jednotlivých predmetov pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP. S vyučujúcimi vytvára každoročne individuálny výchovno-vzdelávací plán (IVVP) z predmetov, do ktorých sa “premietajú” špecifické problémy žiaka vyplývajúce z jeho diagnózy a priebežne konzultuje, respektíve upravuje prípadné zmeny v ňom.
So školským psychológom a výchovným poradcom vytvárajú komplexný tím v poradenskej činnosti počas celého stredoškolského vzdelávania integrovaného žiaka so ŠVVP na škole.
Zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri vykonávaní práce vo verejnom záujme
Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP)?
-žiaci s mentálnym, sluchovým,zrakovým, telesným alebo viacnásobným postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou alebo autizmom
-žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení
-žiaci so špecifickými vývinovými poruchami učenia
-žiaci s poruchou aktivity a pozornosti (ADD,ADHD)
-žiaci s poruchami správania
-žiaci so sociálne znevýhodneného prostredia
-žiaci s nadaním
Znamená včlenenie, zaradenie znevýhodneného (hendikepovaného) žiaka do bežnej strednej školy. Môže sa uskutočniť až po špeciálno-pedagogickom a psychologickom vyšetrení v daných poradenských zariadeniach, kde na základe výsledkov odborníci navrhnú začlenenie. Následne sa s diagnózou a prognózou žiaka oboznámia všetci kompetentní vyučujúci. Hodnotenie integrovaných žiakov je v súlade s Metodickými pokynmi, ktoré vydalo Ministerstvo školstva SR.
Dyslexia - špecifická porucha čítania - pri čítaní si žiak zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu.
Dysortografia - špecifická porucha pravopisu - pri písaní žiak vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami.
Dysgrafia - špecifická porucha písania - grafický písomný prejav žiaka je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen.
Dyskalkúlia - špecifická porucha matematických schopností - prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou vykonávať matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie),poruchami priestorovej a pravo-ľavej orientácii
Správne odborné vedenie žiakov so ŠVVP je základným predpokladom ich úspechu vo vzdelávaní ako aj následného zaradenia do profesijného života. V prípade, že sa žiakovi so ŠVVP neposkytne potrebná starostlivosť môžu ich problémy veľmi negatívne ovplyvniť vzdelávanie , jeho vzťah k učeniu ako takému, prípadne mu znemožnia jeho plynulé vzdelávanie a celkovú kvalitu života. Mnohokrát sa v dôsledku opakovaného neúspechu v škole objavia problémy v správaní, čím sa situácia viac komplikuje.
Často žiaci so ŠVVP pri správnom prístupe dosahujú výborné študijné výsledky, vysokoškolské vzdelanie a kvalitné zaradenie v pracovnom živote, preto nie je dôvod snažiť sa „skrývať“ tieto skutočnosti.