Novela školského zákona 2023 zavádza na školách a školských zariadeniach podporné opatrenia, ktoré nadobudli účinnosť 31.5.2023 s realizovaním od 1.9.2023.
Čo sú podporné opatrenia:
Systém podporných opatrení je prostriedkom realizácie inkluzívneho vzdelávania. Cieľom týchto opatrení je rozšíriť potreby žiakov, rozšíriť podporu pre všetkých žiakov školy, zaradiť do systému opatrení ďalšie skupiny ťažkostí žiakov a jednotlivých špecifík v ich vývine, napríklad v oblasti jazykových, kognitívnych schopností, motivácie, emocionality či zručností. Podpora sa tak dostane k širšej palete žiakov ako napr. žiakom cudzincov, žiakom v dočasnej kríze, riziku, žiakom s emočnými ťažkosťami, oslabeniami zapríčinené vplyvom traumy alebo nepriaznivej životnej situácie s prihliadnutím na vývinové, psychosociálne oslabenia ako aj na podporu a rozvoj individuálneho potenciálu žiakov.
Podporné opatrenia sú odporúčania poradenského zariadenia, alebo školského podporného tímu, ktoré sa majú uplatniť v inkluzívnom vzdelávaní žiakov. Podporné opatrenia sú presne zadefinované v Katalógu podporných opatrení, ktoré vydalo ministerstvo školstva k 1.9.2023.
Podporné opatrenia budú môcť žiaci dostávať aj bez toho, aby musela prebehnúť komplexná diagnostika v Centre poradenstva a prevencie (CPP), ale niektoré opatrenia môže odporučiť aj priamo školský podporný tím, či triedny učiteľ. Viacero opatrení však stále pôjde cez CPP/CŠPP. Opatrenia od CPP sú pre školu záväzné. Škola môže na odporúčania reagovať nesúhlasom s písomným odôvodnením riaditeľa, ak dané opatrenie nevie zabezpečiť (škola/riaditeľ nedáva súhlas).
Formálna integrácia v podporných opatreniach zaniká, nakoľko inkluzívne vzdelávanie nerozlišuje žiakov podľa diagnóz, ale pozerá na všetkých žiakov rovnocenne, ako na ľudské bytosti s rozmanitými potrebami. Podporné opatrenia sú zamerané na každého človeka v škole, sú zamerané na citlivosť a na bezprostrednú reakciu na potreby žiakov a učiteľov.
Kto zabezpečuje podporné opatrenia: škola, špeciálne výchovné zariadenie, školské výchovno-vzdelávacie zariadenie
Kto poskytuje podporné opatrenie: učiteľ, školský špeciálny pedagóg, odborný zamestnanec školy, vychovávateľ, majster odborného výcviku, odborný zamestnanec centra poradenstva a prevencie
Kto sa vyjadruje: učiteľ, školský špeciálny pedagóg, odborný zamestnanec školy, centrum poradenstva a prevencie, majster odborného výcviku
Proces získania podporného opatrenia
1. Žiadateľ (zákonný zástupca neplnoletého žiaka, plnoletý žiak, zástupca zariadenia, pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec) požiada riaditeľa školy o vypracovanie Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného opatrenia. Riaditeľ školy následne zabezpečí vypracovanie Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného vyjadrenia. V prípade ak ide o neplnoletého žiaka možno požiadať zariadenie poradenstva a prevencie o Vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia, iba s informovaným súhlasom zákonného zástupcu.
2. Vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia vypracuje učiteľ, školský špeciálny pedagóg, odborný zamestnanec alebo zariadenie poradenstva a prevencie na základe odbornej diagnostiky v súlade s obsahovými a výkonovými štandardmi, ktoré určujú odborné činnosti jednotlivých stupňov podporných úrovní. Vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia sa poskytuje žiadateľovi.
3. Na základe Vyjadrenia na účel poskytnutia podporného opatrenia žiadateľ požiada riaditeľa školy o poskytnutie podporného opatrenia.
4. Riaditeľ školy na základe žiadosti o poskytnutie podporného opatrenia zohľadní personálne, priestorové, materiálno-technické a finančné podmienky školy. Riaditeľ školy sa písomne vyjadrí žiadateľovi o poskytnutie podporných opatrení do 10 dní odo dňa , kedy bol požiadaný k poskytnutiu podporného opatrenia, v odôvodnenom prípade do 20 dní. Následne škola zabezpečí poskytnutie podporného opatrenia žiakovi v súlade s odporúčanými podpornými opatreniami, vrátane ich rozsahu vo Vyjadrení na účel poskytnutia podporného opatrenia.