Dĺžka štúdia: 4 roky pre študijné odbory a 3 roky pre učebné odbory ŠkVP 2413 K mechanik strojov a zariadení 2697 K mechanik elektrotechnik 3759 K komerčný pracovník v doprave 6405 K pracovník marketingu - do 2023/2024 2466 H 02 mechanik opravár - stroje a zariadenia 2683 H 11 elektromechanik silnoprúdová technika 3757 L 05 dopravná prevádzka, obchodná činnosť železníc 2675 L 02 elektrotechnika, výroba a prevádzka strojov a zariadení Popis odborov a ich letáky Železničný semafor: Rozhovor s absolventom duálneho vzdelávania

Študijné a učebné odbory

Popis odborov a ich letáky

Stredná odborná škola železničná v Košiciach

sa radí už 70 rokov medzi popredné stredné odborné školy východoslovenského regiónu. Smeruje  k dosiahnutiu vyššej úrovne modernej školy v oblasti strojárstva, elektrotechniky, komercie a marketingu.

Škola v súčasnosti pripravuje svojich žiakov v duálnom vzdelávaní pre uplatnenie nielen v  strojárskych, elektrotechnických firmách najväčších slovenských zamestnávateľov, ale aj v oblasti dopravy, komercie a marketingu. Firmy ako U. S. Steel Košice, IMA Schelling, Kűnz – SK, Colar, s. r. o, Betamont s. r. o, Železnice Slovenskej republiky, Železničná spoločnosť Slovensko, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia a.s., ako aj známe cestovné kancelárie, hotely, početné reklamné agentúry zaručujú kvalitnú prípravu žiakov na budúce povolania.

Študijné odbory – štúdium 4 roky

strojárstvo – duálne vzdelávanie

2413 K mechanik strojov a zariadení

Absolvent získa maturitné vysvedčenie, výučný list, zváračské oprávnenie – zváračský preukaz.

V študijnom odbore 2413 K mechanik strojov a zariadení okrem firiem, zapojených do duálneho vzdelávania – U. S. Steel Košice, KUENZ- SK s.r.o. ,  IMA SCHELLING  Slovakia s.r.o a tiež COLAR, s.r.o, spolupracuje škola so Železnicami Slovenskej republiky ako aj so Železničnou spoločnosťou Slovensko a Železničnou spoločnosťou CARGO.

elektrotechnika – duálne vzdelávanie

• 2697 K mechanik elektrotechnik

Zameraný na silnoprúdovú techniku, ako jediný študijný odbor na Slovensku aj na oznamovaciu a zabezpečovaciu techniku v doprave .

Absolvent získa maturitné vysvedčenie, výučný list, osvedčenie o odbornej spôsobilosti v elektrotechnike.

V študijnom odbore 2697 K mechanik elektrotechnik okrem firiem, zapojených do duálneho vzdelávania - U. S. Steel Košice, s.r.o., Železnice Slovenskej republiky - škola úzko spolupracuje v uvedenom študijnom odbore tiež s firmou Betamont s.r.o. pre umožnenie vyučovania niektorých technicky náročných tém na pracoviskách a prevádzkach firiem. Duálne vzdelávanie sa snažíme rozšíriť aj o iné zamestnávateľské firmy v rámci spolupráce pre poskytovanie hmotného a finančného zabezpečenia žiakov našej školy.

komercia - štipendijný program ZSSK

• 3759 K komerčný pracovník v doprave

Zameraný na železničnú dopravu  -  vhodný aj pre dievčatá.

V študijnom odbore 3759 K komerčný pracovník v doprave absolvujú žiaci v zmysle podpísanej dohody o odbornej spolupráci hodiny praktického vyučovania na pracoviskách Železničnej spoločnosti Slovensko - ZSSK, a.s., Železničnej spoločnosti CARGO, kde využívajú  znalosti výpočtovej techniky v informačných systémoch pre osobnú prepravu, účtovníctvo v železničnej doprave a preprave, získavajú informácie o medzinárodných podmienkach pri preprave osôb, okrem iného aj reklamácie cestovného.

marketing

• 6442 K obchodný pracovník / obchodná pracovníčka

Marketing v obchode a službách

V študijnom odbore získajú žiaci cenné praktické zručnosti s prevádzkovou činnosťou, s obchodno-podnikateľskou činnosťou a aktivitami v oblasti marketingu, propagácie, reklamných akcií, výskumu trhu a poskytovania služieb zákazníkovi.

Možnosti uplatnenia v praxi:

• predajca, nákupca, vedúci prevádzky, vedúci predaja, kontrolór kvality, skladník, pracovník marketingu, pracovník v logistike a distribúcii.

Učebné odbory – štúdium 3 roky

elektrotechnika – duálne vzdelávanie

• 2683 H 11 elektromechanik

Zameraný na silnoprúdovú techniku

Absolvent získa výučný list, osvedčenie o odbornej spôsobilosti v elektrotechnike.

V učebnom odbore 2683 H 11 elektromechanik pripravuje škola žiakov formou  duálneho vzdelávania s podporou najväčšieho Slovenského zamestnávateľa, spoločnosťou Železnice Slovenskej republiky.  ŽSR v rámci spolupráce poskytujú žiakom školy zapojených do duálneho vzdelávania hmotné aj finančné zabezpečenie formou vyplácania motivačného štipendia.

železničiar - duálne vzdelávanie

• 3762 H železničiar

Zameraný na železničnú dopravu, oznamovacie, zabezpečovacie zariadenia

V učebnom odbore 3762 H železničiar pripravuje škola žiakov formou  duálneho vzdelávania s podporou najväčšieho Slovenského zamestnávateľa spoločnosťou Železnice Slovenskej republiky.

Praktické vzdelávanie je veľmi dôležitou súčasťou vzdelávania na stredných odborných školách. Je obrovským prínosom pre žiakov, ak im umožníme porovnať získané vedomosti a zručnosti priamo s činnosťami na pracoviskách výrobných spoločností, čím určite prispejeme k skvalitneniu odbornej prípravy pre ich budúce uplatnenie.

Uplatňovaním týchto princípov je Stredná odborná škola železničná v Košiciach príkladom.

Pre všetkých záujemcov, ktorí majú záujem o informácie o štúdiu je Stredná odborná škola železničná otvorená v pracovné dni denne v čase od 8,00 – 15,00.

Všetky informácie o možnostiach štúdia nájdu záujemcovia o štúdium na internetovej stránke:  www.soszke.sk